Galaxie M81 a M82 ve Velkem voze (20,26.2.2012)


Objekt: Galaxie M81 a M82 ve Velkem voze (20,26.2.2012)
Expozice: 45 x 1 minuta + 210 x 2 minuty (8 hodin), raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 640mm (500mm x 1.6 crop factor x 0.8 reduktor)
Clona: f/5
ISO: 3200
Fotoaparat: Canon 400Da (modifikovany)
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25
Filtr: bez filtru
Pointace: Vixen GP-2 Photoguider, rizeno, bez pointace
Misto: Krtiny
Datum: 20,26.02.2012

Popis: Jiz treti pokus na tuto fotogenickou dvojici ve Velkem voze. Oproti minulemu snimku byl pouzit Canon 400D po modifikaci filtru, coz se projevilo vyraznym zachycenim emisnich mlhovin predevsim v galaxii M81 i presto, ze celkova doba expozice byla o neco kratsi. Navic bylo pouzito ISO 3200, ktere neni u 400D bezne dostupne, cip jej ale zvladne a specialni firmware tuto moznost zpristupnuje. Galaxie M81 je pekna natocena aktivni spiralni galaxie (emisni mlhoviny a celkove zbarveni do modra), co do frekvence tvorby novych hvezd se ale nemuze rovnat galaxii M82 (patri do skupiny star burst galaxies), ktera z naseho pohledu tvarem pripomina doutnik "prevazany" masli z emisnich mlhovin. Prvni snimek zachycuje siroky okoli obou galaxii vcetne jejich realne vizualni vzdalenosti, na druhem snimku jsou obe galaxie umele posunuty k sobe. Oproti predchozimu snimku se mi podarilo udrzet lepe zaostreni a behem zpracovani jsem si daval pozor na velikost jasnych hvezd tak, aby kotouce hvezd ve vyslednem snimku nerusily. Pro slozeni byl pouzit sw IRIS tak, ze bylo provedeno slozeni pomoci prikazu add2 (maximalizuje odstup signalu od sumu, muze ale zpusobit saturaci u jasnych objektu - napr. hvezd nebo stredu galaxii) i add_norm (zabranuje saturaci za cenu normalizace). U slozeni pomoci add_norm jsem nasledne pouzil prikaz asinh 0.005 30, ktery u nesaturovaneho obrazu nelinearne upravil krivku tak, aby vynikly i tmavsi detaily. Oba pokladove snimky byly skladany v Photoshopu s vyuzitim vrstev a masek tak, aby se vetsina snimku vzala z nesaturovaneho add_norm zakladu a jemne detaily v tmavsich castech z add2 zakladu.


Zpet, Zpet na Galerii

Galaxie M81 a M82 ve Velkem voze (15-25.4.2009)

Druhy pokus na dvojici galaxii M81 a M82, ktere jsou umisteny kousek napravo a nahore od zadni pricky velkeho vozu. Fotografie jsem porizoval pres tri noci, prvni dve jeste pres CLS filtr (proti svetelnemu znecisteni) a treti noc bez nej, nebot se ukazalo, ze pro foceni galaxii a hvezdokup je jeho pouziti nevhodne - obloha v okoli sice ztmavne, fotografovany objekt ale take. Pokud se tedy objekt nachazi dostatecne vysoko nad obzorem, pouziti CLS filtru snizuje mnozstvi zachycenych fotonu. Na foceni mlhovin naopak filtr vyznam pouzit ma - predevsim emisni mlhoviny vyzaruji v pomerne uzke casti spektra, ktera CLS filtrem neni blokovana a ztmavena je tedy pouze okolni obloha. Galaxie a hvezdokupy vyzaruji v cele sirce spektra a CLS filtr jim tedy blokuje cast jejich prirozeneho zareni.
Abych ziskal vyrazne lepsi snimek nez predchozi z Drazdan, nashromazdil jsem nakonec snimky o celkove delce 9.5 hodiny. Zpracovani probehlo standardnim zpusobem, i kdyz bylo tentokrat ponekud pracnejsi. Nejprve jsem snimky kalibroval pomoci temnych snimku, pak registroval a slozil v IRISu. Skladani jsem provadel pro kazdou z galaxii zvlast tak, aby normalizace jasnejsi z galaxii (M82) zbytecne neovlivnovala normalizaci te slabsi (M81). Pro kazdou z galaxii jsem provedl dve slozeni - jedno bez normalizace pro co nejlepsi vyniknuti ramen galaxie a druhe s normalizaci pro ziskani nepreexponovaneho jadra galaxie. Vysledne snimky byly slozeny v Photoshopu prolinanim vrstev a nasledne bylo aplikovano nekolik filtru ze sady Noela Carbone)


Objekt: Galaxie M81 a M82
Expozice: 286 x 2 minuty (9.5 hodin), raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 800mm (500mm x 1.6)
Clona: f/6.25
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25
Filtr: cast s filtrem Astronomik CLS
Pointace: Vixen GP-2 Photoguider
Misto: Krtiny
Datum: 15-25.04.2009


Zpet, Zpet na Galerii

Galaxie M81, M82 a NGC3077 doplnene o nahodne proletajici Iridium (26.1.2009)

Cilem teto fotografie byla trojice galaxii ve Velkem vozu, ktera se pri ohniskove vzdalenosti 800mm (500mm Equinox * 1.6 crop faktor Canon 400D) pohodlne vleze do jednoho zaberu a tvori tak peknou kompozici. Navic mi nahodne proletela v jednom ze snimku (pravdepodobne) druzice Iridium (ale dle http://www.heavens-above.com/ nebyla zadna dostatecne jasna uvedena). Na vyslednem snimku jsem ji ponechal, vzhledem k tomu ze pekne doplnila ze strany trojici galaxii.
Galaxie M82 je vlevo nahore, ma tvar doutniku a nacervenala oblast oznacuje misto vzniku novych hvezd. Na detailnejsich fotografiich (napr. z Hubblova teleskopu) je videt i obrovsky vyron hmoty do stran. Spiralni galaxie M81 je na snimku vpravo nahore a patri mezi galaxie s relativne velkou uhlovou velikosti. Vpravo dole se krci elipticka galaxie NGC3077, ktera je ale zrejme vlivem gravitacniho pusobeni M81 mirne deformovana.
Foceni probehlo pohodlne z balkonu v Drazdanech a celkova delka snimani byla temer dve hodiny. Narazil jsem ale na dva problemy - prvnim z nich bylo svetelne znecisteni z mesta, ktere bylo umocneno ne prilis cistou oblohou. Druhym pak kondenzovana rosa na optice, ktere jsem si nevsiml a ktera zpusobila zmenu puvodne dobre zaostrenych hvezd na maly oblacek a tim ztratu detailu a rozlozeni chycenych fotonu do vetsi plochy. Spolecnym vysledkem obou problemu je malo detailu a celkove mala jasnost fotografovanych objektu (predevsim u M81). Odhaduji, ze stejny snimek bych ze stanoviste ve Krtinach poridil za mene nez 30min a dve hodiny by mi dali snimek s vyrazne vetsim mnozstvim detailu. Cely snimek tedy planuju pri vhodne prilezitosti opakovat, mozna s vyuzitim cocky Barlow pro ziskani vice detailu galaxii.
Zpracovani snimku bylo provedeno standardnim zpusobem v IRISu, stopa Iridia byla pridana v Photoshopu prolinanim vrstev.


Objekt: Galaxie M81, M82 a NGC3077
Expozice: 58 x 2 min, raw snimek
Ohniskova vzdalenost: 800mm
Clona: f/6.25
ISO: 1600
Fotoaparat: Canon 400D
Optika: Equinox 80EDP 500mm/f6.25
Filtr: Astronomik LCS filtr, EOS clip
Pointace: Vixen GP2 photoguider, bez pointace
Misto: Drazdany
Datum: 26. 1. 2009


Zpet, Zpet na Galerii